Zahradní potřeby, zahrada, zahrádkaření, kutilové, zahrada.

REALIZACE JEZÍREK

Zahradní jezírka a rybníky

Voda na zahradě - to jsou zahradní jezírka a rybníky. Mají své kouzlo, které žádný jiný zahradní prvek nemá. Dodávají Vaší zahradě další rozměr, jedinečnost. Zahradní jezírka a rybníčky můžeme dělit na velké a malé, s kaskádou nebo bez ní, s plaveckou zónou nebo jen okrasné a další. Zahradní jezírka mohou doplňovat další stavby jako jsou mosty, odpočívací lavičky, mola apod. Také se v nich dají chovat ryby, a to jak pro účely okrasné tak i akvaristické.
 

 

Jak na to?

V první fázi je potřeba si uvědomit, zda-li se Vám jezírko hodí do celkové koncepce zahrady. Toto posouzení byste rozhodně neměli nechat jenom na sobě. Je vhodné konzultovat svůj záměr se zahradním architektem. Limitem pro výstavbu totiž nemusí být jen nedostatek místa či špatné podloží nebo příliš velký sklon svahu, ale hlavně, aby svou povahou vůbec zapadal do okolní krajiny a aby nepůsobil příliš uměle a nepřirozeně. V případě kladného posouzení zmíněných kritérií můžeme začít s výstavbou.

Co bychom měli vědět:

 
 • jak má být jezírko velké a hluboké
 • co v něm chceme mít za vodní a bahenní rostliny
 • zda-li bude plnit funkci překážky a tudíž, zda-li přes něj povede most
 • jestli jeho účel bude pouze estetický nebo také hospodářský či sportovní
 • jak budeme zajišťovat jeho filtraci, případně proudění vody
 • zda-li budeme chtít mít v jeho blízkosti balvany a malá skaliska, vodopád
 • a jiné
  Projekt, studie, náčrt ano nebo ne?

  Jednoznačně ano. Jezírko se musí vyprojektovat tak, aby mělo dostatek místa pro bahenní rostliny, které svými kořeny pomáhají okysličit vodu a také jí velice účinně filtrují. Aby mělo dostatečnou hloubku pro přezimování ryb, vodních rostlin jako jsou lekníny a aby bylo dostatečnou zásobárnou chladné vody v letních měsících, aby nedocházelo k přílišnému zarůstání řasami a další. Také potřebujeme vědět jaký bude mít objem a jakým hydrostatickým tlakem bude působit na své okolí, což je důležité pro rozhodnutí jeho umístění apod. Bez výkresu nebudeme schopni předběžně spočítat vnitřní povrch, což je důležité pro kalkulaci předběžné ceny a z toho vyplývající rozhodnutí, zda-li si tuto investici můžeme dovolit.

  Postup prací

  V první fázi zaměříme půdorys vrchní hladiny dle výkresu a v případě, že nemáme dokonale vodorovný povrch, což je praxi téměř pokaždé, musíme zaměřit budoucí hladinu jezírka i do okolních svahů. Následně začneme jezírko hloubit. Dodržujeme půdorys a neustále musíme sledovat projekt, který určuje, kde je jaká hloubka. Tu musíme bezpodmínečně zachovat. Pokud se nám stane, že si nějaký budoucí biotop vyhloubíme příliš, je velice obtížné vymodelovat ho zpátky, protože sypaný nebude nikdy mít tak pevný tvar jako v rostlém terénu. Poté, co máme jezírko vyhloubené, přistoupíme k měření jeho vnitřního povrchu, abychom dostali přesnou velikost nepropustné fólie a netkané textilie, jimiž je pokrytý. Následně se dle schématického plánu, který měřením vznikne, objedná z fólie svařená plachta a textilie, které se do jezírka, po jeho důkladném očištění, vloží. Po vložení a nařasení těchto krytin následuje napouštění za neustálého dohledu a rovnání krytin souběžně s výsadbou hlubinných leknínů a bahenních rostlin.

  Osázení biotopů

  Biotopem rozumíme příbřežní oblast v jezírku, do které sázíme bahenní rostliny a do kterých přechází okolní prostředí jako jsou porosty keřů, travin nebo trávníku. V blízkosti vodní hladiny se s mnohonásobně větší půdní i vzdušnou vlhkostí tyto porosty vyselektují dle vlhkomilnosti, čímž se celé společenství stane přirozenější a krásnější. Osazujeme je tak, že kořenové baly umisťujeme do výsadbových košíků, které pak pokládáme na jejich dno. Jako výsadbový substrát je nejlepší rybniční bahno, které ale velice často nemůžeme v potřebném množství sehnat, a proto se nahrazuje substráty pro vodní rostliny, které jsou k sehnání v zahradních centrech. Nepoužívejte rašelinové substráty, jelikož v sobě mají spoustu lehčích částic, které plavou a zakalují jezírko. Ve všech případech je dobré používat nornou stěnu, která z části toto prvotní znečištění omezí. Vhodné je také do bahna nebo substrátu přidávat hnojiva pro vodní rostliny.
   

  Používané materiály

  Zahradní jezírka mohou být zhotovována z mnoha různých přírodních i průmyslových materiálů, které jim dodávají atraktivitu, funkčnost a přirozenost. Jak jsme již dříve uvedli, hlavním konstrukčním a nepropustným materiálem, který v jezírku zadržuje vodu je polyethylenová fólie o síle 0,5 – 2 mm podložená netkanou textilií o hmotnosti 300-500g/m2. Fólie se svařuje a dá se také lepit. A to i po dlouhé době, kdy na ní leží voda. To je velká výhoda, uvažujeme-li o budoucím rozšíření jezírka, aniž bychom museli původní folii měnit. Mezi dalšími významnými materiály můžeme zmínit říční štěrkopísky, které kromě estetického působení také účinně filtrují vodu, maskují přechod mezi okolním prostředím a rybniční fólií a stávají se také útočištěm malých vodních živočichů nebo ryb. Skalní bloky či jiné velké kameny, používáme pro tvorbu alpinistických scenérií nebo jako koryta potůčků a vodopádů. Se dřevem se můžeme setkat hlavně na přilehlých molech nebo přes rybníčky klenoucí se můstky. Další krajinotvorné prvky se používají dle celkové koncepce zahrady a okolní krajiny a také dle velikosti jezírka.

  Měření délky:

  Pásmo (P) položíme mezi dvěma nejvzdálenějšími body (A,B). Pro naměření správné hodnoty, je nutné položit pásmo po dně jámy tak, aby maximálně kopírovalo dno.

  Měření šířky:

  Nejprve si po celé délce (L) vyznačíme značky (Z) vzdálené od sebe 2 metry. V těchto označených místech pak měříme příslušnou šířku (W).

  Zakreslení konečného rozměru

  Ke každé naměřené hodnotě je třeba přičíst přibližně cca. 30-40 cm, které pak při pokládce slouží k utěsnění a upevnění fólie. Konečné hodnoty stačí jedodnuše zakreslit a zaslat do naší firmy. Tento postup aplikujeme u jakéhokoliv tvaru či velikosti.

  Cílem tohoto měření je získat konečný rozměr fólie včetně dostatečných přesahů na upevnění.

  Co k zaměření potřebujeme?
  Dvě pásma, případně jedno pásmo a provázek, kolíky na upevnění pásma nebo provázku, tužku a papír k zaznamenání naměřených hodnot.

  Návod na měření zde.

  jezirko

 • Vaše IP adresa je: 35.168.111.191
  Copyright © 2020 EKOUBYTOVANI. Powered by PCSESTAV

  Technické specifikace se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.

  Pokud to zákon vyžaduje jsou už do ceny započítány všechny poplatky (např. autorský fond, recyklační poplatky apod).

  Zahrada, zahrádkaření, zahradní potřeby to vše u nás nakoupíte.

  Prodáváme pouze originální, do ČR oficiální cestou dovezené Zahrada, zahrádkaření, zahradní potřeby s garancí původu a kvality!

  Všechny ceny na webu jsou uvedeny i s DPH

  Zlatnictví, Hračky, Elektromateriál, Papírnictví, Elektroinstalační materiál, Kancelářské potřeby, Hračky, Papírnictví, Hračky, Ubytování, Zahrada, Spojovací materiál, Chovatelské potřeby, Fitness, Úklidové firmy, Spodní prádlo, Kování těsnění, Reality, Nábytek, Stavebniny, Sex shop, Podlahy, Šrouby, Stavba, Líčení, Domácí potřeby, Zbraně, Dekorace, Zážitky, Army-shop, Hry na PC, Sekáč, Dárky-cz, Knihy DVD, Potraviny, Elekro součástky, MIMIBAZAR, Pro nejmenší, Armyshop, Kování, Obuv a oblečení, Spojovací materiál, Spojovací materiál, Spojovací materiál, NajduZboží.cz Optimalizace webu Zahrada, zahradní potřeby, zahrádkaření - PageRank.cz Jsme umístěni u ShopMania - Internetové nákupy NajduZboží.cz Nejnakup.cz Internet-obchody.cz Levneji.eu Zalevno.cz Shopy.cz Shoops.cz Onlineshopy.cz Koupis.cz Porovnání cen eShop-katalog.cz Obchod-Eshopy.cz Najdislevu.cz Heureka.cz SrovnaniCen.cz